Päivä 1 - Matka alkaa
Lento saapuu Larnakaan ja siirrymme lentokentältä hotelliimme bussilla tai takseilla. Lentokentällä on vastassa joko TEMA-opas tai Finnmatkojen oppaita ohjaamassa ryhmän oikeaan kulkuvälineeseen. TEMA-oppaan tapaat viimeistään saapuessasi hotelliin.
Jos lento saapuu Larnakaan hyvissä ajoin päivällä, ehdit tämän päivän aikana vielä tutustua omaan tahtiisi viehättävään Larnakan kaupunkiin. Larnakassa on pitkä, hyvin hoidettu hiekkaranta ja leveä, palmujen reunustama rantapromenadi, jonka varrella on tyylikkäitä terassiravintoloita ja -kahviloita mukavine tuoleineen. Kaupungissa on myös kauniita historiallisia rakennuksia ja voit suunnata kävelyretkesi vaikkapa turkkilaiselle, vuodelta 1605 peräisin olevalle linnoitukselle ja taidehistoriallisesti mielenkiintoiseen Pyhän Lasaruksen kirkkoon.
Jos lento on myöhäisempi, on sinulla aikaa kierrellä Larnakassa lähtöpäivänä (päivä 8).
Päivä 2 - Pohjois-Kypros
Tänään matkaamme bussilla tutustumaan saaren kolmeen "jalokiveen": St Hilarioniin, Kyreniaan ja Bellapaisiin, jotka sijaitsevat rajan toisella puolella saaren pohjoisessa, miehitetyssä osassa Pentadaktylosvuoriston takana. Vuoriston korkeimpiin kuuluvilla huipuilla on kolme myyttistä linnaa, joiden tehtävänä oli aikoinaan valvoa niin maalla kuin merellä kulkijoita.
Vaikuttavin linnoista on St Hilarion, jonka sanotaan olevan valloittamaton. Sen muurit ja tornit näyttävät kasvavan suoraan kalliosta. Taru kertoo, että täällä on salainen portti lumottuun puutarhaan. Walt Disneyn väitetään saaneen inspriraation Lumikki-elokuvan linnaan St Hilarionista. Ylös linnan korkeimmalle paikalle on monta porrasaskelmaa ja kiemurtelevia polkuja, mutta vaivan palkitsee uskomattoman kaunis näköala.
Pieni, idyllinen Kyrenian satamakaupunki tunnettiin ennen miehitystä "kuherruskuukausikaupunkina", jonne kyproslaiset tulivat häämatkalle. Nykypäivän katuelämässä näkyy selvästi turkkilaisen kulttuurin vaikutus. Hevosenkengänmuotoinen satama värikkäine kalastusveneineen ja mukavine terasseineen on paikka, jossa kaupunkilaiset tapaavat toisiaan. Käymme linnassa ja merimuseossa, jossa on noin 2300 vuotta vanha Kyrenia-laiva. Sinulla on myös aikaa kierrellä kaupungissa omin päin ja käydä lounaalla.
Iltapäivällä tutustumme Bellapaisin luostariin samannimisessä kylässä. Tämä kauniilla paikalla sijaitseva "rauhan luostari" on goottilainen mestariteos 1200-luvulta ja se on majesteettisine holveineen unohtumaton näky. Kylä, sen elämäntapa ja kylässä kasvava "joutilaisuuden puu" ovat myös tuttuja Lawrence Durrellin kirjasta Katkerat sitruunat.
Seuraavat kaksi yötä vietämme Kalopanagiotiksessa, jossa hotellimme on keskellä kylää vanhassa, huolella restauroidussa talossa. Ulkoisesti se on säilyttänyt vanhan charminsa, mutta sisätilat ovat saaneet uuden ilmeen. Peruskorjausprojekti päättyi syksyllä 2009 ja avajaistilaisuudessa oli paikalla itse presidentti.
Päivä 3 - Historian aarteita ja kyläelämää
Olemme nyt saaren keskiosassa, jota hallitsee Troodosvuoristo. Täällä on joitakin bysanttilaisen maailman tärkeimpiä pyhäkköjä, jotka on rakennettu 1000- ja 1800-lukujen välisenä ajanjaksona. Alueen bysanttilaisista kirkoista kymmenen on valittu mukaan Unescon maailmanperintöluetteloon. Kirkoissa on ainutlaatuisia taideaarteita: harvinaisia ikoneja ja upeita freskoja. Teemme lyhyen kävelyretken hotellista Agios Ioannis Lampadistis -kirkkoon ja läheiseen bysanttilaiseen museoon, jotka ovat kylän halki kulkevan rotkon toisella puolella. Täällä kasvaa kultatammea, joka on Kyproksen kansallispuu. Sitä ei kasva missään muualla.
Kävelemme kaunista luontopolkua Kalopanagiotis-padolle, jossa kasvatetaan taimenia. Perillä padon luona voit kokeilla onneasi kalastuksessa. Lounaaksi saamme grillattua kalaa ja muita paikallisia erikoisuuksia. Leppoisa lounas maistuu mainiolta luonnossa.
Kylään palattuamme suosittelemme vielä käyntiä kylän perinteisessä kahvilassa, kafenionissa, jossa voit nauttia kupillisen kyproslaista kahvia ja kokeilla, voitatko jonkun kahvilan kanta-asiakkaista backgammonissa. Jos energiaa vielä riittää, voit kävellä ylös läheiselle kukkulalle, josta on kaunis näköala Kalopanagiotikseen ja ympäröiville vuorille.
Päivä 4 - Troodos ja Kykkos
Kiertomatkamme jatkuu halki Troodosvuoriston ja korkeimman huipun, Olymposvuoren, tuntumassa saat kierrellä hetken Troodos-aukiolla ennen kun jatkamme noin 1200 metrin korkeudessa sijaitsevaan Kykkoksen luostariin. Luostari on koko saaren mahtavin, rikkain ja kaunein luostari. Täällä on uskomattomia taideaarteita, ikoneja, freskoja ja hienoja mosaiikkeja. Alttariseinän peittää kokonaan puhdas kulta ja sen historia ulottuu aina 1000-luvulle saakka. Luostari on rakennettu kauniin Neitsyt Marian ikonin ympärille. Ikonia ei kuitenkaan uskovaisten mukaan saa katsoa suoraan, koska sen katsomisesta voi sokeutua.
Munkit myyvät luostarissa makeaa, sherryn kaltaista jälkiruokaviiniä Commandariaa, jota on valmistettu Kyproksella jo Rikard Leijonamielen ajoista lähtien.
Lähellä Limassolia Apsioun kylässä nautimme perinteisen meze-lounaan viihtyisässä ravintolassa. Ruokalista voi vaihdella, mutta täällä vuoristossa tarjoillaan Kyproksen parasta ja maukkainta ruokaa, etkä varmasti pety pöydän antimiin. Leipä tulee pöytään suoraan suuresta kiviuunista ja ruokalajeja on monta. Lounaan jälkeen jatkamme vielä lyhyen matkan keskeisellä paikalla sijaitsevaan hotelliimme Limassolissa. Kaupunkia ehdit tutkimaan iltapäivällä ja illalla omin päin.
Päivä 5 - Vapaapäivä tai valinnainen retki Pafokseen ja Akamasinniemelle
Tänään voit joko jäädä Limassoliin tutkimaan kaupunkia tai viettämään rantapäivää tai lähteä TEMA-oppaan mukana retkelle tutustumaan saaren läntisiin osiin. TEMA-oppaan johdolla tutustutaan ensin maailmanperintökohteisiin Pafoksessa ja jatketaan sitten päivää vaelluksella Akamasinniemellä Afroditen kylpylän luo. Huomaa, että tämä valinnainen, lisämaksullinen retki varataan jo ennen lähtöä.
Aamulla matkalla Pafokseen ohitamme Petra tou Romioun, jossa tarun mukaan Afrodite syntyi meren vaahdosta. Pafos on merkitty Unescon maailmanperintöluetteloon ja kaupungissa on monta historiallista nähtävyyttä, joihin saat tilaisuuden tutustua lähemmin aamupäivän aikana. Kaupungin nähtävyyksiin kuuluvat antiikin roomalainen teatteri, katakombit, monta keskiaikaista kirkkoa ja pylväs, johon sidottua apostoli Paavalia roomalaisten sotilaiden väitetään julkisesti ruoskineen. Roomalaisessa huvilassa, "Dionysoksen talossa", kertovat käsittämättömän yksityiskohtaiset ja värikkäät mosaiikit kreikkalaisen mytologian taruja.
Nautimme lounaan (lounas viineineen sisältyy retken hintaan) Latchin kalastajakylässä ja jatkamme sen jälkeen Akamasin metsän pohjoisosaan. Metsä on luonnonsuojelualuetta, joka tunnetaan maalauksellisesta kauneudestaan, rotkoistaan ja hiekkapoukamistaan. Alue on myös ekologisesti merkittävä ja biologisesti monimuotoinen. Täällä viihtyy 530 erilaista kasvilajia eli noin kolmannes kaikista Kyproksen kasveista, joista 126 on kotoperäisiä.
Täällä samannimisellä niemimaalla teemme patikkaretken. Nimensä Akamas se on saanut Theseuksen pojan, Troijan sodan sankarin mukaan. Vaellusreittimme kulkee Afroditen jalanjäljillä ylös Moutis tis Sotiras -vuorta ja takaisin alas Afroditen kylpylän luo. Täällä Afrodite legendan mukaan kylpi valmistautuessaan häihinsä. Keväällä maisemaa koristavat syklaamit, liljat, luonnonvaraiset gladiolukset, orkideat ja kukkiva macchiakasvillisuus ja meri näyttäytyy ympäri vuoden kauniissa turkoosin sävyissä.
Päivä 6 - Sitruunoita ja viiniä
Ennen kun aurinko alkaa lämmittää liian kuumasti lähdemme poimimaan tuoreita sitruunoita hedelmätarhaan Limassolin laidalla. Saamme maistaa hyvää limonadia ja lämmintä leipää, joka on dipattu oliiviöljyssä ja sokerissa. Sen jälkeen olemmekin valmiita hienoon päivään aurinkoisella Kyproksella.
Antiikinaikaisen Kourionin kaupungin raunioilla kauniiseen amfiteatterin luona sukellamme hetkeksi historiaan. Täällä väitetään olleen metsänjumalan uhripaikka jo 6000 eaa. Lyhyen matkan päässä Kolossin keskiaikaisen linnan luona näemme merkkejä tuoreemmasta historiasta.
Sen jälkeen jatkamme matkaa Kraschoriaan, alueelle, jonka kylillä on pitkät perinteet viininviljelyssä. Etelänpuoleisilla rinteillä kasvaa myös oliivi-, manteli- ja hedelmäpuita. Rinteiden kiehtovilla terasseilla, jotka on rakennettu jo kauan sitten unohdettuina aikoina, kasvaa solmuisia viiniköynnöksiä. Olemme noin 900 metrin korkeudessa ja ilmasto ja maaperä ovat ihanteellisia viininviljelyyn. Monagrissa nautimme retkilounaan vanhassa koulutalossa. Lounaan jälkeen suuntaamme toiseen viinikylään Omodokseen maistelemaan viinejä. Saat kierrellä omin päin kylän kivetyillä kujilla ja maistella paikallisia viinejä pikkukaupoissa.
Myöhään iltapäivällä saavumme hotelliimme Larnakassa ja nautimme yhteisen päivällisen paikallisessa ravintolassa vanhassakaupungissa.
Päivä 7 - Vapaapäivä tai retki Famagustaan
Tänää voit viettää vapaapäivän Larnakassa tai lähteä mukaan valinnaiselle, lisämaksulliselle retkelle kyproksenturkkilaiseen Famagustaan. Retken opastaa englanniksi paikallisopas. Retkellä näemme "Aavekaupungin" ja käymme hyvin säilyneessä, antiikinaikaisessa Salamiin kaupungissa. Retki varataan ja maksetaan paikan päällä (hinta n. 85 e, sisältää lounaan).
Keskiaikaisine rakennuksineen ja etelämerellisine hiekkarantoineen Famagusta oli kerran Välimeren suosituin lomakohde. Vuonna 1974 Turkki miehitti Kyproksen pohjoisosan ja useiden vuosien ajan oli raja kokonaan suljettu. Nykyisin rajan yli pääsee ja vierailu tässä hienossa kaupungissa on mahdollista.
Famagustassa on joitakin erityisen hyvin säilyneitä esimerkkejä Välimeren alueen keskiaikaisesta arkkitehtuurista.Teemme kävelyretken vanhaan kaupunkiin kauniin Pyhän Nikolauksen katedraalin luo. Katedraali on nykyisin Lala Mustafa Pashan moskeija. Sinulla on myös aikaa kierrellä vanhassa kaupungissa omin päin ja käydä vaikkapa Otellon tornissa. Se on saanut nimensä Shakespearen näytelmästä, jonka tapahtumat suurimmaksi osaksi sijoittuvat Famagustaan. Voit myös nousta mahtavalle venetsialaiselle kaupungin muurille ja katsella kaupunkia ylhäältä päin.
Muutaman kilometrin päässä Famagustan ulkopuolella oli roomalaisen kuningaskunnan Salamis. Se oli aikoinaan Kyproksen suurin kaupunki ja nyt se on osittain kaivettu esiin. Kävellessä läpi roomalaisen palaestran (urheilukentän), jota reunustaa rivi hienoja bysanttilaisia pylväitä sekä kylpylä ja suuri ulkoilmateatteri, voi tuntea muinaisen historian siipien havinan. Todennäköisesti raunioiden alla on vieläkin vanhempia rakennelmia, sillä tarun mukaan kaupungin perusti noin vuoden 1 000 eaa paikkeilla yksi kotimatkalla olleista troijalaisista sankareista.
Jatkamme retkeä vielä käynnillä Varoshassa, Famagustan ns. "Aavekaupungissa". Täältä voit katsella läheltä suljettua ja hylättyä turistialuetta, jossa piikkilanka ja vartiokopit selvästi merkitsevät rajan sijainnin.
Päivä 8 - Kotiinpaluu
Aamiaisen jälkeen, riippuen lennon lähtöajasta, sinulla saattaa vielä olla aikaa tutkia Larnakaa omin päin ennen lentokentälle lähtöä. Voit myös jäädä toiseksi viikoksi nauttimaan lomailusta Kyproksella valitsemassasi Finnmatkojen lomakohteessa.