Päivä 1 - Matka alkaa
Suomesta saapuva lento laskeutuu Punaisenmeren rannikolle Hurghadaan. Lennon saapumisajasta riippuen on tilaisuus päästä jaloittelemaan ja virkistäytymään ennen edessä häämöttävää matkaa (n. 5-6 t taukoineen) maanteitä pitkin halki aavikon kohti Luxoria. Ylä-Egyptin pääkaupungissa nousemme niilinristeilijään. Henkilökunta huolehtii hyvin matkustajista ja ohjaa heidät hytteihinsä, joissa on oma suihku/wc sekä ilmastointi. Laivalla on ravintola, baari, aurinkokansi, matkamuistomyymälä ja vastaanotto.
Päivä 2 - Kuninkaiden laakso ja Hatšepsutin temppeli
Aamupäivän ajan risteilyalus on ankkuroituna Luxoriin sillä aikaa, kun tutustumme kuolleiden faraoiden viimeiseen lepopaikkaan Länsirannalla. Kuninkaiden laakson ainutlaatuisella hauta-alueella on kaikkiaan 63 esiin kaivettua hautaa. Huolimatta antiikin aikaisesta ryöstelystä kiemurtelevat hautakuilut ovat huimaavan kauniita ja niiden seinät ja katot ovat täynnä faraoiden matkasta tuonpuoleiseen kertovia värikkäitä maalauksia, korkokuvia ja hieroglyfejä.
Tämän jälkeen käymme Deir el-Bahrissa, jossa kuningatar Hatšepsutin arkkitehtonisesti täydellinen temppeli sijaitsee majesteettisella paikalla suunnattoman vuorenseinämän juurella. Lounasaikaan lähdetään risteilijällä hitaasti vastavirtaan kohti Assuania. Harvat matkaelämykset vetävät vertoja risteilylle Niilillä. Matkan aikana saa istua mukavasti aurinkokannella ja ihailla ohi lipuvaa Niilin laaksoa. Kirjavasti pukeutuneet maanviljelijät viljelevät maata aivan samalla tavalla kuin jo tuhansia vuosia sitten. Kaikki muistuttaa kaunista ja kiehtovaa näytelmää.
Illan aikana saavumme Esnaan, jonka sulku nostaa risteilijän korkeammalle. Risteilijä ankkuroidaan yöksi Esnaan.
Päivä 3 - Edfu ja Kom Ombo
Aamupäivällä matka jatkuu Edfuun, jossa vierailemme yhdessä Niilin laakson upeimmista temppeleistä, joka on omistettu haukkajumala Horukselle. Edfun temppeli on rakennettu suhteellisen myöhään, muinaisegyptiläisen ja ptolemaiolaisen ajan murroskautena. Hyvin säilyneet hieroglyfit ja kuvakieli ovat äärimmäisen vaikuttavia ja kertovat Horus-kultista kielellä, joka tähdentää faraon valtaa.
Myöhemmin päivällä saavutaan Kom Omboon, johon risteilyalus ankkuroidaan yöksi.
Päivä 4 - Assuan
Risteily jatkuu vastavirtaan, ja pikkuhiljaa lähestytään torkkuvaa, vanhaa Assuanin kauppakaupunkia, joka oli vuosituhansia karavaaniteiden päätepiste luonnonkauniilla alueella Niilin ensimmäisen kataraktin eli sulun luona. Assuanissa vanha ja uusi sekoittuvat merkilliseksi, sopusointuiseksi sekoitukseksi. Tätä symbolisoi erityisesti Assuanin suurpato, Nasserin suurtyö, joka rakennettiin usein epäluotettavan joen hillitsemiseksi ja säätelemiseksi.
Matka jatkuu padon yli faraoiden muinaisille kivilouhoksille, jossa pääsemme ihastelemaan keskeneräistä obeliskia, joka lähes valmiina halkesi kriittisessä vaiheessa, ehkä varomattomuuden ja huolimattomuuden vuoksi, ehkä kiven sisäisten halkeamien vuoksi. Obeliskista saa kuitenkin käsityksen vanhojen egyptiläisten neroudesta erityisesti rakennusmestareina ja kivitaiteilijoina.
Illalla sinulla on mahdollisuus osallistua lisämaksulliselle retkelle Philae-temppelin ääni- ja valoesitykseen.
Päivä 5 - Abu Simbel, felukkapurjehdus ja yöjuna
Voit halutessasi lähteä lisämaksulliselle (n. 102 e) aamupäivän kestävälle retkelle, joka alkaa hyvin varhain aamulla. Retkellä ajetaan bussilla Abu Simbeliin, Sudanin rajan lähelle. Unesco pelasti jättiläismäisen kalliotemppelin ja Ramsesin patsaat 60-luvulla hukkumasta valtavaan Nasserjärveen, joka muodostui Assuanin padon ja Niilin säätelemisen yhteydessä. Temppeli sahattiin 20 tonnin järkäleisiin, nostettiin 80 metrin korkeudelle ylängölle ja liitettiin jälleen yhteen. Tämä on todellinen 1900-luvun insinööritaiteen mestariteos. Retkelle ilmoittaudutaan Egyptiin saapumisen jälkeen.
Jos päätät jäädä retken ajaksi Assuaniin, sinulla on hyvää aikaa kierrellä kaupungissa koko aamupäivä. Iltapäivällä järjestetään veneretki Niilin ikivanhoilla ja tyypillisillä, pitkämastoisilla purjeveneillä, ns. felukka-veneillä.
Illansuussa suuntaamme kohti Assuanin rautatieasemaa ja astumme Kairoon lähtevään yöjunaan. Vaatimaton päivällinen syödään junassa, ja junassa yövytään makuuvaunussa pienissä kahden vuoteen (kerrossängyt) hyteissä. Hyteissä ei ole omaa wc:tä, ainoastaan pieni käsienpesuallas.
Päivä 6 - Sakkaran ja Gizan pyramidit
Aamulla saavumme Kairon keskusasemalle. Päivä omistetaan ikuisille nähtävyyksille, Gizan kolmelle pyramidille, joista vanhin, Kheopsin pyramidi kohoaa autiomaassa lähes epätodellisella tavalla järkäle järkäleeltä Gizan ylängön ylle. Aivan lähellä kiertelemme myös salaperäisen, nenättömän sfinksin ympärillä. Tämä eläimen ja ihmisen välimuoto oli pitkään haudattuna hiekkamassojen alle ennen kun se kaivettiin ylös koko komeudessaan.
Sakkarassa, kuolleiden kaupungissa ylhäällä läntisellä aavikkotasangolla, ovat kaikkein vanhimmat, ns. porraspyramidit. Näistä symmetrisesti rakennetuista pyramideista, jotka olivat esikuvia nykyaikaisemmille ja tyylikkäämmille Gizan pyramideille, on parhaiten säilynyt farao Zoserin porraspyramidi. Täällä pyramidien rakentamisen kehittyvä tekniikka tulee selvästi ilmi.
Päivä 7 - Koptinen Kairo, Egyptiläinen museo ja Citadel
Päivä omistetaan kokonaan Kairon keskeisille osille ja vanhalle Kairolle. Tässä syrjäisessä pääkaupungin osassa on yhä edelleen monia varhaiskristittyjen koptien ja juutalaisten seurakuntia.
Vierailemme Egyptin vanhimmassa kirkossa, Abu Sargassa ja lisäksi mahtavassa Citadelissa, joka kohoaa Kairon yläpuolella. Sen lähistöllä on kaunis Muhammed Ali -moskeija, jota kutsutaan myös Alabasterimoskeijaksi hienon arkkitehtuurinsa vuoksi. Kairossa vierailemme myös yhdessä maailman tunnetuimmista museoista, Egyptiläisessä museossa, joka patsas- ja kuvalöytöjen ansiosta antaa havahduttavan ja ihmisläheisen kuvan faraoiden Egyptistä. Museon kohokohta ovat salit, jotka ovat täynnä Tutankhamonin hautakammiosta löytyneillä aarteilla ja käyttöesineitä.
Kairossa oleskelun aikana ehdimme tehdä myös lyhyen kierroksen Khan el-Khalilin basaarikorttelissa ihmisvilinän ja värikkäiden kauppojen keskellä, ennen kun palaamme Punaisenmeren rannalle Hurghadaan, jossa vietetään matkan viimeinen yö.
Päivä 8 - Kotiinpaluu
Aamupäivälla sinulla on omaa aikaa siihen asti, kun on aika lähteä lentokentälle ja paluulennolle Helsinkiin.